Bilmeniz Gereken En Yeni Siber Dolandırıcılıklar

Bilmeniz Gereken En Yeni Siber Dolandırıcılıklar

Günlük hayatımızda artan siber varlık söz konusu olduğunda üzerinde düşünebileceğimiz birçok olumlu şey var - sevdiklerimizle çok daha kolay iletişim kurabiliyor, eğlenceyi çok daha kolay yaratabiliyor ve izleyebiliyoruz ve genel olarak çok daha kolay, otomatik bir yaşam tarzına sahip olabiliyoruz. Bununla birlikte, günlük yaşamda genişleyen dijital varlık söz konusu olduğunda riskler vardır - siber suçlular, genel halk üyelerini büyük ölçekte dolandırma konusunda daha usta hale geliyor. Melbourne'deki önde gelen bir ceza avukatı, siber dolandırıcılıkların bu yıl yükselişte olduğunu ve yaygın siber saldırıların çok daha karmaşık hale geldiğini tespit etti. İşte bu yıl hakkında bilmeniz gereken 10 siber dolandırıcılık.

Facebook Marketplace Dolandırıcılığı

Artık birçok kişi Depop, Vinted ve Facebook Marketplace gibi ikinci el satış platformlarını kullandığına göre, dolandırıcılar da bu platformları kurbanlardan çalmak için kullanabileceklerini keşfettiler. Satın alınan ürünü göndermeyerek, çok fazla incelemeye maruz kalmadan insanları dolandırabilirler. İkinci el platformlardan ürün satın alırken her zaman dikkatli olun ve şahsen bir şey alıyorsanız, halka açık bir yerde buluştuğunuzdan ve yanınıza birini aldığınızdan emin olun.

Sahte İndirim E-postaları

Siber dolandırıcılar çok zekidir ve zor durumdaki insanlardan para çalmak için herkesin mali durumundan yararlanmaktan vazgeçmezler. Yaşam maliyeti krizi sırasında, faturalardan günlük eşyalara kadar her şeyde sahte indirim e-postaları birçok insanın gelen kutularında dolaşıyor. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir - ve gerçek bir teklifin banka bilgilerinizi istemeyeceğini unutmayın.

Vergi İadesi Dolandırıcılığı

Siber suçlular, gerçek kuruluşların e-postalarını neredeyse ayırt edilemeyecek kadar çoğaltabilir. Siber korsanlar, insanları dolandırmak için HMRC gibi kuruluşları başarılı bir şekilde kopyalıyor ve vergi beyannamesi verme vaadiyle banka bilgilerini istiyor. Profesyonel dolandırıcılar, neler olup bittiğini bilmekte ve dolandırıcılıklarının yakalanma olasılığını artırmakta iyidir, örneğin, evden çalışan insanların son zamanlardaki artışı nedeniyle vergi beyannameleri vaat eder. Kişisel bilgilerinize dikkat ettiğinizden emin olun ve gerçek web sitesini ziyaret ederek ve e-postanın size verdiği bağlantılara tıklamayarak herhangi bir e-postayı doğrulayın.

Sahte Bağış Kampanyaları

Just Giving ve Go Fund Me gibi uygulamalar artık hayır kurumlarına para vermeyi ve hayır kurumlarına bağış yapmak istiyorsanız paranızın nereye gideceğini seçmeyi her zamankinden daha kolay hale getirdi. Bu, insanların iyi amaçlar için para toplamasını ve ailelerinden ve arkadaşlarından para almasını çok daha kolay hale getirdi, ancak birçok insan ne yazık ki iyi kalpli insanlardan zorla para almak için sahte bağış kampanyaları yaratıyor. Bu uygulamalarda dolandırıcılar tarafından dolandırılmamak için zor kazandığınız parayı bağışlamadan önce her zaman dikkatli olun ve araştırmanızı yapın.

Whatsapp Dolandırıcılığı

Birçok yaşlı insan ne yazık ki whatsapp dolandırıcılığı yoluyla hedef alınıyor - en yaygın dolandırıcılık türü, telefonunu kaybeden ve kıran yaşlı kişinin çocuğu gibi davranan bir metindir. Dolandırıcı, bir arkadaşının telefonundan mesaj atarak, çocuğu olduğunu düşündüğü kişiye yardım etmek için kişinin para bağışlamasını sağlamaya çalışacaktır. Kendinizi mevcut tüm whatsapp dolandırıcılıklarından haberdar etmek ve bu gibi durumlarda arkadaşlarınız ve ailenizle kod sözcükleri ayarlamak, çevrimiçi dolandırılmayı önlemenize yardımcı olacaktır. Tanımadığınız numaralardan gelen mesajlara ve mesajlara her zaman şüpheyle yaklaşın.

Romantizm Dolandırıcılığı

Romantizm ve aşk dolandırıcılığı, son yıllarda yükselen dolandırıcılık türlerinden biridir. Pandemi, daha fazla insanın çevrimiçi aşkı bulmaya çalışmasına yol açtı ve bu, siber dolandırıcıların duyarlı kurbanları denemek ve bulmak için büyük bir fırsat gördüğü anlamına geliyordu. Romantizm dolandırıcıları sahte bir profil oluşturacak ve insanları hedef alacak ve markada gerçek duygular yaratmak için onları aşk bombardımanına tutacaktır. Bu aylarca ve aylarca devam edebilir ve sonunda dolandırıcı yatırımlar, seyahat, kira ve diğer yollar için para isteyecektir. Bir aşk dolandırıcılığı yaşadığınızı düşünüyorsanız, yardım için güvendiğiniz biriyle iletişime geçtiğinizden emin olun ve o kişiye para göndermeyin.

Sahte Siber Güvenlik Güncellemeleri

Siber dolandırıcılıklar, özellikle çok sayıda siber dolandırıcılık kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı içerdiğinde, insanlarısiber güvenlik ve korumayla ilgilenme olasılığını çok daha yüksek hale getirdi . Bununla birlikte, siber dolandırıcılar çok kurnazdır ve hatta bundan yararlanarak ücretsiz siber güvenlik programlarının ve taramalarının indirilmesini vaat eder. Siber güvenlik yazılımı indirdiğinizi düşünseniz bile, verilerinizi çalan bir virüsle karşılaşabilirsiniz. Cihazlarınızı korumak için köklü bir siber güvenlik yazılımı kullandığınızdan emin olun.

Satış Dolandırıcılıklarını Kapatma

Birçok dolandırıcılık, yüksek miktarda kurban çekmek için fiyatları çok düşük tutarak sahte ürünler satmayı içerir. Çevrimiçi olarak bir kapanış satış dolandırıcılığı düzenlediklerini söyleyecekler ve ardından kişinin satın aldığı ürünleri asla göndermeyecekler. Ardından, web sitesi tamamen kapatılacağı için dolandırıcıların izini sürmek neredeyse imkansız olacaktır. Bu dolandırıcılıklar yoluyla önemli miktarda para kaybetmeniz pek olası olmasa da, paranızı korumak için çevrimiçi alışveriş yaparken yine de dikkatli olmalısınız. Web sitesi sizi ne kadar hızlı bir şekilde satın almaya teşvik ederse etsin, bir şey satın almadan önce yalnızca saygın web sitelerinde alışveriş yapmaya çalışın ve çevrimiçi incelemeleri arayın.

Bankacılık Dolandırıcılığı

Bir kişinin bankası gibi davranmak, bir siber dolandırıcının paranızı almasının en kötü yollarından biridir. Bir siber bilgisayar korsanı banka hesabınıza eriştiğinde, tüm bakiyeyi silebilir. Bankanızdan geliyormuş gibi görünen tehlikeli bir e-posta alırsanız, her zaman dikkatli olun. Bir banka sizden asla pin numaranız ve şifreleriniz gibi kişisel bilgilerinizi açıklamanızı istemez veya e-posta yoluyla bir bağlantıya tıklamanızı istemez. Bankanızdan yazışma alırsanız, hesabınızı tehlikeye atabilecek herhangi bir bilgiyi açıklamadan önce bankayı aradığınızdan emin olun.

Kripto Para Yatırım Dolandırıcılığı

Yaşam maliyeti krizi sırasında, birçok insan paralarını daha iyi korumak için ek işler ve yatırım fırsatları arıyor. Kripto para birimi ve NFT'ler, insanların paralarını yatırabilmelerinin önde gelen yollarından biridir - ancak kripto para birimi dolandırıcılığı artmaktadır. Kripto para birimine yatırım yapmak istiyorsanız, dikkatli olduğunuzdan emin olun ve bir teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek olduğunu unutmayın. Bir kripto para yatırım dolandırıcılığının kurbanı olduysanız, paranızı geri almanıza yardımcı olabilecek yatırım dolandırıcılığı avukatlarıyla iletişime geçtiğinizden emin olun.

DİĞER BLOG / DUYURU